Yurtdışına Gidiş Prosedürleri

Yurtdışına Gidiş Prosedürleri

Adayların nereden başlamalıyım sorusuna cevap işte burada! : )

Öncelikli olarak, yurtdışına hangi amaçla gitmek istediğinizi belirlemek yoluyla süreçteki ilk adımı atabilirsiniz. Bu amaç doğrultusunda, yurtdışı eğitim firmalarına giderek danışman arkadaşlarımızdan bilgi alabilir ve nihai karar verirince, yurtdışına çıkış prosedürlerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak tercih ettiğiniz okula kayıt geçilir; bu en kolay işlemdir. Asıl önemli olan vize kısmıdır. Adayın durumuna göre ve gidelecek ülkenin vize şartlarına göre belgeler istenir. Aday bu belgeleri tamamlar ve danışman vize için gerekli vize formunu doldurup ya firma aracılığıyla, ya da şahsi başvuruyla vize başvuru işlemi tamamlanır. Ardından heyecanlı bir bekleyiş başlar…

Yaz dönemi biraz yoğun olduğundan, konsolosluklardan sonuç biraz geç çıkabilir; aman telaş yapmayın vizem olumsuz mu diye:) Sakince beklemeye devam… Vizemiz sonuçlandığında ki umarım olumlu sonuçlanır, hemen okula bildirilir. Okuldan da onay aldıktan sonra ilk iş uçak bileti almak. Çünkü her geçen zaman, fiyatlar yönünden alehimize ilerlemektedir… Uçak biletimiz ve vizemiz tamam. Şimdi sıra geldi, ayarlanması istediğimiz şarttaki konaklama seçeneklerinin okula sunulmasına. Genellikle adaylar, okula yürüme mesafesinde bir yer ister ancak yaz dönemi bu biraz zordur, bunun için biraz erken kayıt olup erken vize almak gerekmekte. Konaklamamız da ayarlandı; artık heyecanımız son noktada! Bazen de şununla karşılaşırım: tam herşey tamamken, öğrencide bir korku başlar; “acaba gitmesem mi?” Özellikle bana gelen adaylarda :) Çünkü ben adayların beklentilerini, onlara bildiklerimi olabildiğince açık ve detaylı, gerçekçi olarak anlatarım; ne de olsa hayatta hşç kşmse sürekli mutlu, keyifli günler geçirmez; bazen tersi de olabilir, ki bu hayatttaki en normal şeylerden biridir. Bu yüzden de biraz korkarlar:) Bununla beraber, ben bu şekilde yurtdışına yolladığım henüz öğrencilerimden şu ana dek hiç şikayet almadım. :)

Bütün işlemlerimiz tamam: sigorta, karşılama, konaklama, okul vize vs… Bundan sonrası havaalanından biniş; okulun ilk günü neler yapılacağını hayal etmek; aileye ne tür hediyeler alınacak gibi hoş ayrıntılara gelir… Ayrıca; IHR TURKEY ayrıcalığının bir parçası olarak, bizim aracılığımızla giden öğrencilere özel ders vermekteyiz. Ancak bu sadece İngilizce dil eğitimi için geçerli:)

Kısaca özetlersek; aday tam donanımlı olarak yurtdışına gitmekte ve bunun için ekstra hiç bir ücret ödememektedir. Bunu özellikle belirtmek istedim çünkü genellikle yanlış bilinenin aksine; danışmanlık firmaları hiç bir ek ücret almadan sizin yukarıda bahsettiğim bütün işlemleri yapmaktadır. Oraya gittiğinizde de sorunlarınızla ilgilenmek tamamen danışmanın vicdanına bağlıdır :)

Biz IHR TURKEY olarak, her konuda olduğu gibi, baştan sona; yurtdışına çıkış prosedürlerinin uygulanması ve ardından gelen tüm adımlarda, sizler için elimizden gelenin en iyisini yapıyor olacağız.

Sizlere şimdiden iyi şanslar!..